wz

List of articles


Vesmírný výtah

Vydáno: 3.4. 2013
Autor: XP

Článek si klade za cíl stručně, ale přesto komplexně popsat problematiku dopravního prostředku budoucnosti - vesmírného výtahu. Matematikou je článek postižený jen minimálně, ale pro zvídavého čtenáře uvádí zdroje, kde najde více. Článek vznikl pro účely předmětu MNAN (Nanotechnologie) s originálním názvem "Použití uhlíkových nanotrubiček pro stavbu vesmírného výtahu".


Fotonový Bose-Einsteinův kondenzát

Vydáno: 25.11. 2010
Translation: XP

Fyzici z university Bonn v Německu v čele s profesorem Dr. Martinem Weitzem se dívají na věci v novém světle a to doslova. Použitím inteligentních zrcadel a důvtipu, vědci vytvořili zcela nový zdroj světla ochlazením fotonů do té míry, až zkondenzovali do "super fotonů". Takzvaný Bose-Einsteinův kondenzát tvořený fotony bylo nemožné vyrobit, tedy až dodnes.


Maskovací zařízení

Vydáno: 17.11. 2010
Translation: XP

Měli bychom perfektní skrýš v podobě časoprostorového okna, tedy ohraničený prostor, který by byl pro vnějšího pozorovatele po určitý čas neviditelný. Optičtí fyzici navrhli maskovací zařízení, které je schopno vytvořit časoprostorové okno, ve kterém lze ukrýt události před vnějším pozorovatelem. V praxi navrhovaný design může být postaven pouze uvnitř speciálního prostředí s optickými vlákny. Dokonce i toto nedokonalé maskování by mohlo mít užitečné využití, například jako stínění kvantových počítačů.


Přeměna informace v energii

Vydáno: 16.11. 2010
Translation: XP

Zákony fyziky říkají, že nemůžete získat energii z ničeho, ba víc, energetická bilance musí být záporná. To znamená, že ze systému můžete získat pouze méně energie, než jste do něj vložili. Ale experiment provedený v řádu nanometrů, inspirovaný paradoxem Maxwellův démon z 19. století, zdánlivě prolomil zákony fyziky a ukazuje, že lze získat energii z informace.


TESA: Impact Simulation

Vydáno: 6.11. 2010
Autor: XP

Máte rádi katastrofické filmy, obzvláště kdy Zemi hrozí nebezpečí z vesmíru? Zaujali vás články hrozícím kolize planetky se Zemí? Chtěli byste vědět, jak skutečně velké škody mohou vzniknout? Znát vliv srážky na samotnou oběžnou dráhu Země? Pokud ano, pak tu pro vás existuje projekt Impact: Earth!, kde si můžete jednoduše provést vlastní simulaci srážky tělesa o téměř libovolné velikosti se Zemí.


3D Hologramy se stávají realitou

Vydáno: 4.11. 2010
Translation: XP

Toto je můj první anglický překlad článku na tomto webu, takže mě prosím neukamenujte za případné chyby v překladu, děkuji. Vědci se už dlouhou dobu snaží dosáhnout hologramů pohybujících se v reálném čase, obdobně jako princezna Leia volající o pomoc z filmu Star Wars. Vědci vyvinuli nový materiál, ve kterém jsou schopni uchovat jednotlivé snímky hologramu.


Černé díry: 02 - Černé díry

Vydáno: 22.11. 2009
Autor: XP

Článek je volným pokračováním článku o Vzniku a zániku hvězd, který vřele doporučuji si přečíst. Dozvíte se o historii černých děr, jejíž existence se dokonce předpokládala už v 18. stol. V další části si povíme o základních vlastnostech a dozvíte se, že i černé díry se mohou vypařovat.


Černé díry: 01 - Vznik a zánik hvězd

Vydáno: 7.11. 2009
Autor: XP

V této první části se dozvíte, jakým způsobem vznikají hvězdy a jaká jsou jejich konečná stádia. Existovali by hvězdy v jiném než 3-rozměrném vesmíru? Doporučuji přečíst první část, než se pustíte do druhé části článku, která bude již primárně určena černým dírám.


Seriál - Teorie relativity: 04 - Speciální teorie relativity

Vydáno: 3.10. 2009
Autor: XP

Úvod do speciální teorie relativity. Postupně se seznámíme se základními principy této teorie, a to i z matematického pohledu.


Seriál - Teorie relativity: 03 - Existuje absolutní prostor?

Vydáno: 9.9. 2009
Autor: XP

Newton, Leibniz, Mach a jejich představa o prostoru.


Seriál - Teorie relativity: 02 - Klasická fyzika

Vydáno: 9.9. 2009
Autor: XP

Minule se nám začaly rýsovat první problémy, které nutně potřebovaly vysvětlit, na něž prozatím nikdo nedokázal vytvořit uspokojující odpověď. Potom jsem pokračoval životopisem o Newtonovi. Dneska s Isaacem Newtonem budeme pokračovat v hledání odpovědí na nastolené otázky.


Seriál - Teorie relativity: 01 - První krůčky k relativitě

Vydáno: 9.9. 2009
Autor: XP

Kdo by neznal známou větu "A přece se točí!", kterou pronesl Galileo při východu ze dveří od soudu, kde musel odvolat své učení pod výhrůžkou smrti. I přesto tito velikáni pokračovali ve svých pracích a překonali tyto stinné stránky. Jejich úsilí se nakonec vyplatilo, jejich práce byla buď uznána již za jejich života, nebo se dočkali ocenění až po smrti.


Seriál - Teorie relativity: 00 - Úvod

Vydáno: 9.9. 2009
Autor: XP

V tomto seriálu se postupně seznámíme s teorií relativity, kvantovou mechanikou, teorií superstrun... (pozn. pokud se mi tedy budou chtít napsat další články. Seriál byl původně publikovaný na programujte.com)
Na hlavní stránku