wz

3D Hologramy se stávají realitou

Vydáno: 4.11. 2010
Translation: XP


Úvodník

Toto je můj první anglický překlad článku na tomto webu, takže mě prosím neukamenujte za případné chyby v překladu, děkuji. Vědci se už dlouhou dobu snaží dosáhnout hologramů pohybujících se v reálném čase, obdobně jako princezna Leia volající o pomoc z filmu Star Wars. Vědci vyvinuli nový materiál, ve kterém jsou schopni uchovat jednotlivé snímky hologramu.

Princezna Leia

Hologram princezny Leii.
[Zdroj: www.allanjosephbatac.com; LUCASFILM/20TH CENTURY FOX

 

"Jednoho dne, jsem přemýšlel o hologramu princezny Leii, zdali je možné tuto technologii vytvořit v reálném světě," řekl Nasser Peyghambarian, optický specialista z univerzity v Arizoně v Tucsonu. Vývojem holografické projekce v reálném čase se zabýval několik let.

Výzvou bylo najít přepisovatelný materiál, který by byl schopen uchovat data jednotlivých holografických obrazů. Nyní Peyghambarian s jeho kolegy vyvinuly materiál, který umožňuje zaznamenat a zobrazit 3D obraz s obnovovací frekvencí 0.5 Hz.

Data pro 3D hologram byly získány nafilmováním daného objektu z několikanásobného úhlu. Bylo použito 16 kamer, kde každá z nich zachycovala obrázek objektu každou sekundu. Těchto šestnáct pohledů bylo zpracováno počítačem a odesláno dvěma pulzním laserům, které data zapisovali do materiálu.

Během zapisovacího procesu, paprsky těchto dvou laserů vytvoří interferenční obrazec světlých a tmavých míst. Dalším osvětlením na obrazci dochází k rekonstrukci 3D obrazu.

Pohyb elektronů

U statických hologramů jsou fyzikální vlastnosti záznamového materiálu nastálo změněny tímto interferenčním vzorem a tak už obraz nemůže být změněn. Na rozdíl od toho Peyghambarianův tým vyvinul přepisovatelný záznamový materiál kombinací plastických polymerů, označovaných jako PATPD/CAAN. Když laserový paprsek zasáhne kopolymer (Kopolymer - pokud polymer vznikne ze směsi dvou nebo více monomerů), způsobí, že elektrony a další nosiče náboje uvnitř materiálu se koncentrují na místech odpovídajícím světlým a tmavým místům interferenčního obrazce, čímž dočasně vytvoří záznam. Zaznamenaný obraz může být přepsán při dalším cyklu zapisování.

V roce 2008, tým použil podobný materiál na vytvoření 4 palcového displeje, který potřeboval okolo 4 minut pro přepsání obrazu. V současnosti použili mix modifikovaný polymerů na 17 palcový displej, jehož obnovovací frekvence je více než stokrát větší. Vytvoření obrazu se tak téměř děje v reálném čase, poznamenává Peyghambarian.

Ačkoli jsou 3D televize už nějakou dobu na trhu, tak je třeba si uvědomit, že obraz je snímán pouze ze dvou perspektiv, čímž získá obraz hloubku, ale nemůžete se projít okolo obrazu a podívat se na zadní část hlavy svého hrdiny.

Doufá, že spolu s revolucí v zábavném průmyslu, holografická technologie jednoho dne umožní chirurgovy vzdáleně operovat a dávat rady díky 3D živému obrazu operace. Technologie možná najde využití v průmyslu, umožňující inženýrům vizualizaci a modifikaci 3D modelů v reálném čase.

360 stupňů

Nicméně Rob Eason, optický specialista university z Southampton v Anglii, podotýká, že holografické obrázky jsou stále relativně pomalé a malé, a je otázka zda technika významně pokročí v technologii 3D obrazů. Například v roce 2009 Sony odhalila prototyp nazvaný RayModeller. Tento projekt pohyblivého 3D obrazu uvnitř válcového tubusu, umožnil pozorovateli se projít okolo hologramu a vidět ho tak z různé perspektivy.

Peyghambarian oponoval, že vylepšený holografický systém by měl poskytnout velké rozlišení. "My už máme vyrobený holografický displej o velikosti 400 um, tedy lepší rozlišení než má HD televize."

Dále dodává, že by mělo být v principu lehké zaznamenat holografický film, a tak si ho přehrát kdykoli později. Tým nyní pracuje zvýšení obnovovací frekvence na 30 snímků za sekundu potřebnou pro přehrávání filmů a snížit nutnou energii pro čtení a zápis obrazů.

Peyghambarian věří v novou verzi holografického systému dostupnou pro běžného člověka během následujících 7 až 10 let. "Ukázali jsme, že vytvoření hologramu ve velikosti a rozlišení princezny Leii je reálné. Nyní už pouze potřebujeme postavit R2-D2 k promítání obrazu."

Video

 

DOWNLOAD & OdkazyNa hlavní stránku